Тези примери ми позволиха да погледна от другата страна на прозореца и да установя в какво най-вече се изразява недоволството на поръчителите. Нямах никакво намерение да правя каквито и да било обобщения и статии, но постепенно в резултат на десетките (може би стотици) анализи забелязах, че има доста случаи, които могат да се групират и в крайна сметка да послужат за добра база, която да подобри комуникацията между възложителя и изпълнителя, и всички да останат доволни от постигнатото. Като цяло, гледайки от кулите на собствените си камбанарии, възложителите се оплакват от визията и поведението на сайта, а изпълнителите се оплакват от лошата комуникация с клиентите.
Нека да погледнем целия процес отстрани. Във Вас се заражда идеята, че трябва да поръчате уеб сайт и имате нужда от изпълнител на това начинание, което все още не се е превърнало в проект. Поведението на повечето хора, изпаднали във Вашата ситуация, е следното:
Тук искам да направя още едно важно разделение на клиентите – на такива, които правят поръчка на сайт за първи път, и такива, които правят това за втори или n-ти път. Първите обикновено се интересуват основно от ниска цена за изграждане на сайт, докато вторите, вече узрели, че цената не е основният фактор, който трябва да ни води при избор на уеб разработчик, търсят други показатели като сигурност, доверие и т.н. За съжаление, вторите обикновено са такива, които са се опарили, когато са били в ситуацията да бъдат в първата група. Попадал съм на хора, които отначало са искали да минат с 400–500 лв за цялостна разработка на уеб сайт, а след това с готовност вадят 3000 само и само от сайтът им да има смисъл.
Посочените пет грешки, разбира се, съвсем не са всички, които можете да направите. Като всеки бизнес, в който избирате контрагент, основното, което трябва да търсите, е доверие. За съжаление има и примери за разработчици, които се възползват от непознаването на материята от страна на клиента, и с цел „взимането на едни пари“ най-малкото не осигуряват информация за това какво ще получи клиентът след предаването на проекта. За да сте малко по-ориентирани, просто погледнете сайта на Вашия потенциален разработчик и преценете сами доколко може да му имате доверие.
По темата може да се пише още много, но се надявам, че вече сте по-ориентирани, отколкото в началото на тези редове. Единствената ми цел е да Ви накарам да избирате своя разработчик внимателно, да изисквате допълнителна информация. Ако той наистина е Вашият доверен човек, няма да Ви я откаже, дори ще я аргументира и допълни.
Желая Ви успех!